Dlaczego pracownicy odchodzą? Najważniejsze powody

Zmiany w kadrach pracowniczych są wielkim problemem dla każdej firmy. Koszt zastąpienia pracownika jest nieraz nadzwyczaj wysoki, potrzeba na to dodatkowego czasu. Problemem będzie konieczność przeszkolenia nowego pracownika. Dobrym pomysłem jest w takim przypadku zachowanie stałej kadry.

Jednym ze środków na zatrzymanie zatrudnionego jest zidentyfikowanie motywów, dla jakich rezygnują oni z pracy w pierwszej kolejności. Jakie są najczęstsze względy ich rezygnacji z pracy? Oto skrótowy przewodnik przedstawiający najczęstsze powody.

1. Znawcy twierdzą, że pracownicy naprawdę nie rezygnują z pracy, oni opuszczają swoich menedżerów. Kiedy przełożony wie jak świetnie dogadywać się ze swoimi ludźmi i traktuje ich genialnie, również jako zwierzchnik i człowiek, wówczas pracownicy zostaną chociażby w nie najlepszej pracy.

2. Reorganizacja powinna odbywać się wyłącznie wtedy, gdy istnieje realna potrzeba. Jeśli firma robi ją co rok lub co sześć miesięcy, pracownicy mogą stać się naprawdę sfrustrowani i mogą stwierdzić, że jest to motyw do opuszczenia miejsca pracy. Reorganizacja znaczy dla pracowników wiele zamieszania.

3. Firmy winny mieć jakąś formę rywalizacji wśród własnych zatrudnionych, lecz to wszystko winno być zrobione na sposób przyjazny. Jeśli zostanie to wykonane błędnie będąc źródłem stresu wśród pracowników może to być powód do odejścia.

4. Pracownicy muszą czuć wsparcie firmy, wtedy rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia nie będzie miało miejsca.

5. Winna być równowaga miedzy pracą a życiem zatrudnionego. Kiedy tylko poczują się jak niewolnicy to zaczną wyszukiwać środka by odejść z firmy.

6. Kiedy zatrudniony pozostanie zatrudniony ma pewne oczekiwania w oparciu o to, co obiecano mu w procesie rekrutacji. Jeżeli te oczekiwania nie pozostaną zrealizowane to poczuje się oszukany i będzie myśleć o pracy u kogoś innego.

To jedynie parę pretekstów, dla jakich pracownicy opuszczają miejsce zatrudnienia.